BMS یا سیستم مدیریت هوشمند ساختمان چیست؟

  “BMS” یا Building management system که در فارسی آن را مدیریت هوشمند ساختمان ترجمه کرده اند به مجموعه سخت افزارها و نرم افزارهائی اطلاق میشود که به منظور مانیتورینگ و کنترل یکپارچه قسمتهای مهم و حیاتی در ساختمان نصب میشوند.
 وظیفه این مجموعه، پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرامین به آنها به نحویست که عملکرد اجزاء مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و در شرایط بهینه و با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی فقط به فضاهای در حین بهره برداری باشد.

BMS مییتواند در برگیرنده تمام سرویس های الکتریکی , مکانیکی , و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نیروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربین مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و … هستند. ادامه مطلب

راهکارهای اتوماسیون ساختمان BMS

سیستم مدیریت انرژی ساختمان

آیا تا به حال به فکر مدیریت انرژی در مجموعه خود بوده‌اید؟

مدیریت جامع و هوشمند سرمایش، گرمایش و روشنایی اماکن با آخرین فنآوری روز دنیا

مدیریت روشنایی ساختمان BMS

سیستم مدیریت روشنایی

مقایسه میزان مصرف انرژی روشنایی ساختمانها در ایران و سایر کشورهای جهان به روشنی نشان می دهد که میزان تلفات انرژی درایران بسیار بالاست. یکی از مهم ترین روشهای بهینه سازی، “مدیریت انرژی روشنایی” و یا هوشمند سازی تجهیزات است که با استفاده از انواع روشهای مدیریتی تلفیق شده می تواند میزان نور مناسب را در زمان مناسب و مکان مناسب فراهم آورد.

مدیریت بر مبنای زمان

مدیریت بر مبنای حضور

دیم کردن(تنظیم شدت روشنایی)

بهره گیری از روشنایی روز

پیک سایی

کنترل های مختلف دستی

سیستم مدیریت هوشمند موتورخانه

سیستم مدیریت موتورخانه

همانطور که می دانید مصرف انرژي از روندي رو به رشد برخوردار است. متاسفانه این روند افزایشی درتمامی بخش ها و قسمت هاي ساختمان به چشم می خورد. یکی از بخش هاي ساختمان که مصرف انرژي در آن بالاست موتورخانه می باشد. با استفاده از سیستم مدیریت هوشمند موتورخانه می توان به طرز چشمگیری مصرف انرژی را کاهش داد. با پایش مستمر و لحظه به لحظه دمای محیط خارج از ساختمان و تنظیم دمای سیستم گرمایش و سرمایش جهت دستیابی به دمای مطلوب در داخل ساختمان، علاوه بر کاهش مصرف انرژی مورد نیاز برای واحدهای مسکونی، تولیدی و یا تجاری از استهلاک تجهیزات موتورخانه نیز به نحو چشمگیری جلوگیری نمود. درساختمان های اداری با استفاده از مدیریت زمان و برنامه ریزی زمان حضور پرسنل می توان ضمن حفظ شرایط آسایش به مدیریت مصرف انرژی و مصرف انرژی کمتر دست یافت.
سیستم هوشمند مدیریت سرمایش و گرمایش BMS

سیستم مدیریت سرمایش و گرمایش

سيستم مديريت ساختمان در كنار نقش كليدي كه در ساختمان براي ايجاد فضاي با طراوت و توليد هواي مطبوع ايفا مي نمايند، به عنوان عمده ترين مصرف كنندگان انرژي در ساختمان نيز مطرح مي باشند. بسياري بدليل عدم اعمال مدیريت صحیح در استفاده از اين سیستمها علاوه بر ناكارآمد نمودن آنها هزينه هاي گزافي را به عنوان مخارج تعمير و نگهداري متقبل مي شوند.

استفاده از سيستمهای کنترل هوشمند دما در خانه های هوشمند، علاوه بر امكان كنترل دستي و يا هوشمند (برنامه ريزي شده) دمای محيط و ارائه گزارش از دماي نقاط مختلف ساختمان، این امکان را میدهد تا در زماني كه پنجره ها به اشتباه باز مانده اند و سبب اتلاف انرژي مي گردند، با اعلام هشدار هاي لازم، شما را از این امر مطلع ساخته و در صورت عدم توجه به هشدارها در یک فاصله زمانی معین، سیستم به طور خودکار اقدام به قطع سیستم تهویه نماید.

در بحران انرژی مدیریت مصرف انرژی تنها راهکاری برای کاهش هزینه‌ها نیست، بلکه یک وظیفه اجتماعی است

با مدیریت مصرف منابع انرژی ضمن کاهش چشمگیر در هزینه‌های جاری غیر قابل بازگشت به مسئولیت اجتماعی خود برای کاهش مصرف منابع با ارزش انرژی و حفظ این ذخیره‌های با ارزش برای نسل‌های آینده نیز عمل می‌کنیم.

کاهش مصرف انرژی =
  • کاهش هزینه ها
  • کاهش آلودگی محیط زیست
  • حفظ منابع نسل آینده

سیستم ایمنی و امنیت ساختمان

سیستم کنترل تردد ساختمان

سیستم کنترل تردد

سیستم کنترل تردد به معنای مدیریت و کنترل تردد یا دستیابی به یک منبع و گرفتن سرویس از آن می باشد. همچنین این سیستم وظیفه اعلام خطر را نیز برعهده دارد. اعطا یا سلب مجوز دسترسی به منبع سرویس، شامل قفل و یا باز کردن درب ها و دنبال کردن مسیر ورود و خروج اشخاص می باشد که می تواند داخل یک ساختمان، یک محدوده یا طبقه خاصی از آن یا حتی تعدادی از ساختمان های وابسته به یک منطقه باشد.
سیستم های کنترل تردد با امکان فرمان دادن به گیتهای کنترل تردد و قفلهای برقی امکان اجرای سیستم امنیتی جامع را در هر ساختمانی میسر می سازد.
براساس مطالب ذکر شده سیستم کنترل تردد، سیستمی است که وظیفه مدیریت و کنترل تردد انسانی (یا خودرو) را در یک منطقه برعهده دارد.
سیستم اعلام سرقت BMS

سیستم اعلام سرقت

سیستم دزدگیر اماکن  یا intruder alarm system ، یک سیستم  نظارتی-حفاظتی- امنیتی است که برای جلوگیری از ورود سارقین و اعلام سرقت در اماکن صنعتی، تجاری، اداری و یا مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عمل سیستم دزدگیر اماکن به گونه ای است که به محض ورود به حریم خصوصی و یا شکستن قفل، به صورت آژیر و هشدارهای امنیتی، تلاش برای سرقت را اعلام می کند. این سیستم بهترین کارایی را در مجتمع های مسکونی، کارگاه های تولیدی، کارخانجات صنعتی و واحدهای تجاری دارد.
دوربین مداربسته دوربین های نظارتی cctv

دوربین های نظارتی

چند اصل در زندگی برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید یکی از مهم ترین آن ها بحث امنیت است چرا که انسان همیشه در زندگی به دنبال ایجاد آرامش است و این آرامش هرگز بدون ایجاد امنیت معنا پیدا نمی کند. یکی از ابزارهایی که در زندگی مدرن امروزه به کمک بشر آمده تا امنیت را در ابعاد گوناگون آن ایجاد نماید بحث سیستم های امنیتی و بخصوص دوربین مدار بسته است. امنیت در تمام حوزه های زندگی و در قبال تمام مسایلی که جان و مال افراد را تهدید میکنند امری بسیار مهم و غیر قابل انکار است. این اهمیت، هم در فضاهای مسکونی و هم در محیط های تجاری کاملا قابل درک است. اگرچه سیستم نظارتی استفاده از نگهبان تا حدودی موجبات ایجاد امنیت را در فضاهای بخصوص تجاری فراهم آورده است، لکن این عنصر حفاظتی به حد کافی گسترده نیست تا بتواند از تمامی محدوده و به نحو احسن حفاظت کند. این درست جایی است که اهمیت نصب دوربین مدار بسته رخ می نماید.
مقالات
keyboard_arrow_up