طراحی و ساخت تابلو بانک خازنی اصلاح ضریب توان

  تابلو بانک خازن چیست؟

تابلو بانک خازنی تبریز

خرید تابلو بانک خازنی

اگر برای شرکت یا مجتمع ساختمانی خود قصد خرید تابلو برق بانک خازنی را دارید، بهتر است قبل از هر اقدامی، از خدمات مشاوره کارشناسان گروه مهندسی سپهر صنعت بهره مند شوید. تا شما را در خرید آگاهانه تر تابلو راهنمایی نمایند. برای تماس با ما کافیست با شماره 09141632969 تماس بگیرید.

گروه مهندسی سپهر صنعت تبریز فروشنده انواع تابلوهای برق صنعتی از جمله تابلو بانک خازنی با بهترین قیمت و ضمانت کیفیت می باشد. برای استعلام آخرین قیمت تابلوهای برق صنعتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

   ولتاژ نامی                 380/400 VAC
   جریان نامی               Up to 6000 A
   درجه حفاظت                 Up to IP56
        نوع رنگ            RAL 7032-7035
     درجه حفاظت              Up to IP56

         دمای کارکرد          -15 To 75 °C 

        استاندارد          IEC 61439-1

تابلو بانک خازنی وظیفه ورود توان راکتیو را به مدار دارد که سبب کاهش هزینه های برق شده و شبکه برق نیز فشار کمتری را متحمل می شود. این تابلوها که از جمله متداول ترین و کاربردی ترین وسایل اصلاح ضریب توان شبکه به شمار می روند بسته به نیاز مشتری و با توان های راکتیو مختلف طراحی می شوند. تابلو بانک خازنی تبریز

تابلو بانک خازنی چیست؟

در دنیای امروزی استفاده از موتورهای القایی، ترانس ها، چوک ها و در کل سیم پیچ ها در تابلو برق صنعتی بسیار زیاد و رایج شده است. سیم پیچ ها دارای توان اکتیو (فعال) و راکتیو (غیرفعال) می باشند.

اکثر بارها در صنعت، از جمله الکتروموتورها و ترانس ها و همچنین کوره های القایی دارای خاصیت سلفی هستند. این مورد باعث ایجاد توان راکتیو در مدار می شود که غیر واقعی است. به این معنی که موتور از آن مصرف نمی کند، بلکه صرفا از شبکه گرفته و به آن بر میگردد. این عمل باعث افزایش تبادل جریان و در نتیجه آسیب رسیدن به سیم ها می شود. از تابلو بانک خازنی برای کنترل توان راکتیو استفاده می شود.

بهبود ضریب توان یکی دیگر از دلایل استفاده از تابلوهای بانک خازن در صنعت است. تابلوهای بانک خازنی به دلیل داشتن قابلیت تنظیم و ثابت نگه داشتن ولتاژ می توانند از آسیب و خسارت به دستگاه ها و تجهیزات صنعتی جلوگیری کنند.

وظیفه بانک خازنی چیست؟

بانک خازنی به عنوان یکی از اجزای حیاتی سیستم های برقی شناخته می‌شود که وظیفه‌ای بسیار مهم را در بهبود عملکرد و ایمنی سیستم برقی دارد. بانک خازنی به عنوان یک منبع ذخیره‌سازی انرژی الکتریکی در سیستم برقی عمل می‌کند و همچنین به عنوان فیلتر الکتریکی برای حذف نویزهای اضافی از سیستم استفاده می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین وظایف بانک خازنی، تحمل تغییرات ولتاژ است. با افزایش بار سیستم، ولتاژ در طول خطوط برق کاهش می‌یابد. بانک خازنی به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم برقی، به این صورت کار می‌کند که هنگامی که ولتاژ پایین می‌آید، انرژی خود را به مدار تزریق می‌کند و این باعث می‌شود که ولتاژ در سیستم برقی بازیابی شود.

بانک خازنی وظیفه بهینه سازی مصرف انرژی را دارد. با تأمین انرژی از طریق بانک خازنی، همه تجهیزات به صورت مؤثر و با توان مطلوب کار می‌کنند. بدون استفاده از بانک خازنی، تجهیزات می‌توانند در کارایی خود کاستی داشته باشند و این باعث می‌شود که مصرف برق بیشتر شود.

در کاربردهای صنعتی، بانک خازنی به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل در کنترل فرایند صنعتی و بهبود عملکرد ماشین آلات استفاده می‌شود. با استفاده از بانک خازنی، می‌توان ماشین آلات را از نوسانات و خطاهای ولتاژ محافظت کرد و به آن‌ها کمک کرد تا در عملکرد بهتری از خود نشان دهند. همچنین، بانک خازنی در صنعت نفت و گاز نیز به منظور کنترل بار و بهبود کیفیت برق استفاده می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده تابلو بانک خازنی

اجزای مهمی که در یک تابلو بانک خازنی استفاده می شوند عبارتند از:

 1.  خازن
 2. فیوز
 3. ترانس
 4. رگولاتور خازنی
 5. کنتاکتور خازنی
 6. کلید اصلی
  رگولاتور خازنی در مدار نقش اندازه گیری خودکار خازن را دارد و مطابق با توان شبکه و ضریب توان مورد نیاز، به صورت اتوماتیک خازن را وارد سیستم می کند. در کنار این موارد فیوزها، برای حفاظت از خازن ها استفاده می شوند و ترانس ها نیز به منظور نمونه گیری از میزان جریان شینه ها در هر فاز، به کار می روند.
اجزای تشکیل دهنده تابلو بانک خازنی

ساخت تابلو بانک خازنی

در حالت کلی پروسه ساخت تابلو بانک خازنی در تاسیسات را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد.

 1. انتخاب روش جبران سازی
 2. محاسبه ضریب توان و خازن مورد نیاز
 3. مشخصات تجهیزات و طراحی نقشه
 4. مونتاژ تابلو بانک خازنی
  نصب، راه اندازی و رفع اشکال تابلو
 5. نحوه تعیین ضریب توان در تابلو بانک خازنی به روش های زیر می باشد:

استفاده از دستگاه مخصوص ضریب توان سنج
بررسی کنتور برق و تقسیم توان راکتیو به توان اکتیو
شمارش دورهای کنتور برق (شمارش تعداد دور کنتور در یک بازه زمانی مشخص و محاسبه ضریب توان به کمک عدد ثابت کنتور)

ساخت تابلو بانک خازنی تبریز

ویژگی های یک خازن ایده آل برای تابلو بانک خازنی

خازنی که ویژگی های زیر را داشته باشد، یک گزینه ایده آل برای استفاده در تابلو بانک خازنی خواهد بود :

 • قابلیت تحمل حرارات زیاد
 • عایق بودن در دماهای خیلی پایین و خیلی بالا
 • امکان تحمل جریان اولیه زیاد در زمان اتصال به شبکه
 • توان کار در ولتاژ شبکه سراسری
 • قابلیت تحمل زیاد در خصوص تبادلات جریان و توان

ویژگی های خازن خوب برای بانک خازنی

علت ترکیدن خازن در بانک خازنی تابلو بانک خازنی تبریز

علت‌های مختلفی مانند اضافه جریان لحظه‌ای و دائم، تنش‌های شدید ولتاژی و پایان عمر فیزیکی خازن باعث افزایش حجم محفظه‌ی آن می‌شود. این افزایش حجم باعث انفجار بدنه‌ی فلزی شده و می‌تواند به بخش‌های دیگر آسیب وارد کند. جهت جلوگیری از این اتفاق برخی از خازن‌ها دارای سیستم حفاظت داخلی بنام Overpressure Disconnector هستند.

برای استعلام قیمت، مشاوره و خرید تابلو بانک خازنی لطفا با شماره 09141632969 تماس حاصل فرمایید.

قیمت تابلو بانک خازنی تبریز
keyboard_arrow_up