کنتاکتور خازنی چیست؟

کنتاکتور خازنی چیست ؟

کنتاکتور خازنی کنتاکتوری است که برای راه اندازی خازن های قدرت که برای اصلاح ضریب قدرت استفاده میشود مورد استفاده قرار میگیرید و معمولاً این خازن ها در بانک خازن استفاده میشود.

کنتاکتورهای خازنی تشکیل شده از یک کنتاکتور معمولی، کنتاکت کمکی مخصوص کنتاکتور خازنی و ۶ تکه سیم با مقاوت بالا تر از سیم های افشان معمولی، ساختار این کنتاکتور ها این گونه است که کنتاکت کمکی و کنتاکتوراصلی از لحاظ مکانیکی به هم متصل هست و از لحاظ الکتریکی هم به وسیله سیم به صورت موازی به هم وصل است.

نمونه ای از کنتاکت کمکی خازنی به همراه سیم مقاومتی آن را در تصویر زیر مشاهده میکنید:

اجزای کنتاکتور خازنی

تفاوت کنتاکتور خازنی با کنتاکتور معمولی در چیست؟

این کنتاکتور ها اصولا با کنتاکتور های معمولی تفاوت هایی دارند. از منظر الکتریکی خازن در لحظه سوییچینگ اتصال کوتاه است لذا در هنگام وصل شدن به شبکه جریان هجومی بسیار بالایی از آن عبور میکند، این جریان علاوه بر تاثیرات تخریبی بر روی خازن،سبب خال زدن و در بعضی مواقع باعث جوش خورد پلاتین های داخلی کنتاکتور میشود که خود اثر تخریبی مضاعفی روی خازن میگذارد، از سوی دیگر در هنگام وصل یک خازن به مدار،خازن هایی که قبلا در مدار بوده انددر یک لحظه در خازن جدید تخلیه میشوند و جریان بزرگی حدود ۲۰۰ برابر جریان نامی را به صورت لحظه ای پدید می آورند.

برای این که این مشکل را در خازن ها از میان ببریم، به استفاده از کنتاکتورهای خازنی روی می آوریم. این کنتاکتور ها اصولا دارای مقاومت بالایی هستند و از خازن ها محافظت می کنند.

از طرف دیگر این کنتاکتور ها دارای سیم پیچی سری و هسته ی هوایی هستند. پس می توانند به عملکرد بهتر خازن کمک شایانی نمایند.

نمونه ای از کنتاکتور خازنی را مشاهده میکنید:

کنتاکتور-خازنی-چیست

مزایای کنتاکتور های خازنی نسبت به کنتاکتور های معمولی

کنتاکتور های خازنی و معمولی تفاوت های بسیاری دارند. ما می توانیم برای کنتاکتور های خازنی مزایای بسیاری نسبت به کنتاکتور های معمولی بیان نماییم.

مهمترین مزیت استفاده از کنتاکتور های خازنی، طول عمر بالای این کنتاکتور ها می باشد. زمانی که اقدام به استفاده از کنتاکتور های خازنی می نمایید . باید بدانید قیمت آنها از کنتاکتورهای معمولی بیشتر است.

علاوه بر تمامی این موارد می توانیم در مورد کنتاکتور های خازنی بیان کنیم که تلفات کمی در زمان اتصال خواهند داشت. اصولا کنتاکتور های معمولی به سرعت خراب می شوند و نیاز به تعمیر طولانی مدت دارند. اما کنتاکتورهای خازنی نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری داشته و به همین دلیل کمتر باعث توقف کار بانک های خازنی می شوند.

همه ی این مزایا در کنتاکتور خازنی باعث شده است، تا استفاده از این کنتاکتورها در تابلو برق های بانک خازنی بسیار مورد توجه قرار گیرد.

عملکرد کنتاکتور خازنی چگونه است؟

در کنتاکتور های خازنی شیوه عمل به این صورت است که روی کنتاکتور یک سری کنتاکت کمکی نصب میشود و همانطور که در بالا گفتیم به وسیله سیم های دارای مقاوت بالا به کنتاکت های اصلی وصل شده ، کنتاکت کمکی از لحاظ مکانیکی طوری ساخته شده که قبل از کنتاکتور اصلی وصل شود و شارژ اولیه خازن از طریق سیم های مقاومتی صورت پذیرد تا کنتاکتور آسیب نبیند

بعد از بسته شدن کنتاکت های اصلی، کنتاکت های کمکی از مدار خارج شده و خازن از طریق کنتاکت های کنتاکتور تغدیه میشود.

عملکرد کنتاکتور خازنی

موارد استفاده از کنتاکتور خازنی در تابلو بانک خازنی

کنتاکتور های خازنی که بر روی تابلو بانک خازنی نصب می شوند، مزایا و عملکرد بسیاری دارند. در اصل بر روی کنتاکتور های بانک خازنی، یک سری کنتاکت های کمکی متصل می شوند. این کنتاکت ها همانطور که بیان کردیم توسط سیم هایی که دارای مقاومت بالایی هستند به کنتاکت های اصلی متصل می شوند.

کنتاکت های کمکی به گونه ای طراحی شده اند که با اتصال به کنتاکتور های اصلی، از طریق سیم های مقاومتی باعث شارژ اولیه خازن می شوند. با این روش منجر به حفاظت کنتاکتور شده و از آسیب دیدگی آن جلوگیری می نمایند.

پس از این که کنتاکت های اصلی بسته شدند، کنتاکت های کمکی از مدار خارج می شوند. به این صورت خازن ها توسط کنتاکتور های ذخیره شده تغذیه می شوند. تعویض کردن این کنتاکت های مقرون به صرفه تر و آسان تر از کنتاکتور های اصلی می باشد.

پس هر زمان هر یک از این کنتاکت ها دچار مشکل شدند، بدون این که کنتاکتور های اصلی بانک خازنی را تعویض نمایید، با تعویض کنتاکت های کمکی مشکل را برطرف می نمایید.

از طرف دیگر این کنتاکتور ها مخصوص اتصال به خازن هستند و از این رو به انها کنتاکتور های خازنی گفته می شوند.

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط دیگر را نیز مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up